top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraRoBeRtO

6 nietypowych zasad gwarantujących zdrowie, energię i szczupłą sylwetkę

Zaktualizowano: 30 sty 2024

1. Nie unikaj węglowodanów


Tylko węglowodany pochodzące z produktów wyrabianych z białej pszennej mąki albo słodkich batoników można uznać za "złe". Powodują bowiem nagły skok cukru we krwi, który niedługo później spada, co odczuwamy jako głód. Pozostałe - w żadnym wypadku. Warto do diety włączyć produkty z pełnego ziarna oraz brązowy ryż, które nie tylko na dłużej sycą, ale także są przez organizm dłużej trawione, stopniowo dostarczając nam energię do działania. 


2. Polub chude mięso


Jeżeli nie jesteś wegetarianinem albo weganinem, to zrozum, że mięso nie jest tym, czego się powinno wystrzegać. Chude mięso wieprzowe, wołowe albo pozbawione skóry mięso kurze czy nieco lepsze indycze, pochodzące z dobrych źródeł jest czymś, co dostarczy Ci odpowiedniej ilości składników. Dzięki nim wzrośnie Twoja zdolność koncentracji oraz zasób energii.


3. Wybieraj produkty bogate w błonnik


Błonnik, zwany także włóknem pokarmowym, należy do węglowodanów złożonych (wielocukrów). Chociaż nie ulega trawieniu i wchłanianiu w przewodzie pokarmowym człowieka, czyli nie jest przyswajalny i nie może być źródłem energii (energia brutto z 25 g błonnika to niespełna około 100 kcal) jest kluczowym elementem w jadłospisie.

Dlaczego? Ponieważ pobudza funkcje żucia i wydzielana śliny, buforuje i wiąże nadmiar kwasu solnego w żołądku oraz wodę, a samo włókno drażni ściany jelita, pobudzając tym samym ruch perystaltyczny. To, mówiąc prościej oznacza, że przyspiesza wydalanie mas kałowych i zapobiega zaparciom. Dlatego na naszym talerzu nie powinno zabraknąć takich produktów jak fasola, całe owoce oraz warzywa.


4. Zamień ciastka na bakalie


Zjadanie w ciągu dnia orzechów nerkowca, migdałów i orzechów laskowych oznacza dostarczanie sobie cennego składnika, jakim jest magnez. A on stabilizuje funkcje układu nerwowego oraz usprawnia pracę szarych komórek. Biorąc udział w przemianie węglowodanów, białek oraz tłuszczów warunkuje dostawę energii do tkanek i komórek organizmu, zwłaszcza do wrażliwych na jej niedobór komórek nerwowych mózgu. Odpowiednia ilość magnezu skutkuje zmniejszeniem nadpobudliwości, działając na organizm uspokajająco. "Skutkiem ubocznym"  jest także lepsza pamięć i myślenie.



5. Dostarczaj sobie żelaza


Żelazo jest niezwykle istotnym składnikiem, który znajdziemy w czerwonym mięsie, zielonych

warzywach, produktach z mąki pełnoziarnistej, w jajach, roślinach strączkowych oraz w orzechach. W ludzkim organizmie znajduje się zwykle od 4 do 5 g żelaza, z czego 70 proc. skumulowana jest w hemoglobinie - białku będącym barwnikiem krwi, co umożliwia pobieranie tlenu w płucach i oddawanie go w tkankach oraz jest wykorzystywane przez szpik kostny do tworzenia krwinek czerwonych.

Bez odpowiedniej ilości żelaza mięśnie nie są w stanie pozyskiwać niezbędnego dla ich pracy tlenu, ponieważ ten pierwiastek jest elementem z jakiego zbudowana jest mioglobina, białko występujące właśnie w mięśniach. Pierwiastek ten występuje również w enzymach tkankowych, umożliwiając ich działanie oraz wpływa na metabolizm cholesterolu i sprzyja detoksykacji szkodliwych substancji w wątrobie. Jest także kluczowym "narzędziem" organizmu, bez którego system odpornościowy ma problem w zwalczaniu bakterii i wirusów. Ponadto wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego.


6. Naucz się jeść śniadania


Prawdopodobnie to obiło Ci się o uszy już sto tysięcy razy, ale śniadanie naprawdę jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Dzięki odpowiedniemu śniadaniu poziom cukru we krwi oraz poziom energii jest ustabilizowany przez resztę dnia, a Ty masz mniejszą ochotę na podjadanie.


POZDRAWIAM R.M.




22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

W celu odświeżenia

W celu odświeżenia W celu odświeżenia123

"W poszukiwaniu zagubionego czasu"

"W poszukiwaniu zagubionego czasu" Każdego dnia podejmujesz mniejsze lub większe, a jeśli ich nie podejmujesz zapadają same. Co to?...

Comments


bottom of page